100 γραμ. Dirollo classic τριμμένο
½ πακέτο βίδες ή άλλο ζυμαρικό της προτίμησής σας
2 κουταλιές της σούπας ελαιόλαδο
2-3 κρεμμυδάκια φρέσκα ψιλοκομμένα
1 μικρή πράσινη πιπεριά κομμένη σε κυβάκια
1 μικρή κόκκινη πιπεριά κομμένη σε κυβάκια
1 μικρή πορτοκαλιά πιπεριά κομμένη σε κυβάκια
1 ματσάκι άνηθος ψιλοκομμένος
½ ματσάκι σέλινο ψιλοκομμένο
½ ματσάκι μαϊντανός ψιλοκομμένος
½ φλιτζάνι του τσαγιού μαγιονέζα light
½ φλιτζάνι του τσαγιού γιαούρτι στραγγιστό 0%
αλάτι, πιπέρι φρεσκοτριμμένο
1. Βράζετε τα ζυμαρικά σε αλατισμένο νερό σύμφωνα με τις οδηγίες της συσκευασίας τους.
2. Στο μεταξύ, ζεσταίνετε το ελαιόλαδο σε γουόκ και σοτάρετε το κρεμμυδάκι μαζί με όλες τις πιπεριές μέχρι να μαλακώσουν λίγο, αλλά να μείνουν τραγανές. Αφήνετε να κρυώσουν εκτός φωτιάς.
3. Όταν βράσουν τα ζυμαρικά, τα στραγγίζετε και τα ρίχνετε σε σαλατιέρα. Προσθέτετε τις πιπεριές και ανακατεύετε. Αφήνετε να κρυώσουν καλά και τότε προσθέτετε και τα ψιλοκομμένα μυρωδικά (άνηθο, μαϊντανό και σέλινο).
4. Αναμειγνύετε το γιαούρτι με τη μαγιονέζα σε ένα μπολ, περιχύνετε τη σαλάτα και ανακατεύετε. Πασπαλίζετε με πιπέρι, το τριμμένο Dirollo classic και σερβίρετε αμέσως.
Το πιο θρεπτικό φαγητό είναι το φαγητό ημέρας. Προτιμάμε τα φρεσκομαγειρεμένα φαγητά και αποφεύγουμε να τα συντηρούμε στην κατάψυξη καθώς στην κατάψυξη χάνεται μέρος των θρεπτικών στοιχείων τους.
Μυρωδικά όπως ο μαϊντανός, ο άνηθος, ο μάραθος κ.α. είναι καλύτερα να τα ψιλοκόβουμε στο χέρι και να τα προσθέτουμε στο τέλος του μαγειρέματος. Για σχετική συνταγή.