1 φλιτζάνι του τσαγιού Dirollo Classic τριμμένο
4 κολοκυθάκια πράσινα κομμένα σε φέτες
2 μελιτζάνες μικρές μακρόστενες κομμένες σε φέτες
4 μανιτάρια φρέσκα Portobello κομμένα σε φέτες
2 πιπεριές πράσινες κομμένες σε φαρδιές λωρίδες
2 πιπεριές κίτρινες κομμένες σε φαρδιές λωρίδες
Για τη βινεγκρέτ:
½ φλιτζάνι του τσαγιού ελαιόλαδο
3 κουτ. σούπας ξίδι παλαιωμένο
1 σκελίδα σκόρδο τριμμένη
λίγη ρίγανη
αλάτι, πιπέρι
Για το γαρνίρισμα:
φλούδες Dirollo Classic
ψιλοκομμένος μαϊντανός
1. Καθαρίζετε και πλένετε πολύ καλά όλα τα λαχανικά. Τα κόβετε όπως περιγράφεται στα υλικά.
2. Τα αλείφετε με ελαιόλαδο και τα ψήνετε στη σχάρα ή στο γκριλ του φούρνου σας. Τα βάζετε να στραγγίξουν σε σουρωτήρι και κρατάτε λίγο από τον ζωμό που θα βγάλουν.
3. Τοποθετείτε τα ψημένα λαχανικά όσο είναι ακόμη ζεστά, σε πιάτα, κάνοντας στρώσεις, εναλλάξ με τριμμένο Dirollo Classic. Ξεκινάτε με μια στρώση από μελιτζάνες, Dirollo Classic, πιπεριά κίτρινη, Dirollo Classic, κολοκυθάκια, Dirollo Classic, μανιτάρια, Dirollo Classic, πράσινη πιπεριά, Dirollo Classic, μελιτζάνα.
4. Χτυπάτε σε μπολ όλα τα υλικά της σάλτσας μαζί. Προσθέτετε λίγο από τον ζωμό των ψημένων λαχανικών που κρατήσατε. Δοκιμάζετε, διορθώνετε τη γεύση, αν είναι απαραίτητο, με κάποιο από τα υλικά της σάλτσας και περιχύνετε το μιλφέιγ.
5. Διακοσμείτε τα πιάτα με φλούδες Dirollo Classic, ψιλοκομμένο μαϊντανό και σερβίρετε αμέσως.
Μυρωδικά όπως ο μαϊντανός, ο άνηθος, ο μάραθος κ.α. είναι καλύτερα να τα ψιλοκόβουμε στο χέρι και να τα προσθέτουμε στο τέλος του μαγειρέματος. Για σχετική συνταγή.