Τσιγαρίζουμε σε καυτό τηγάνι το κρέας μόνο με το λίπος του χωρίς να προσθέσουμε λάδι ή βούτυρο. Με αυτόν τον τρόπο το κρέας θωρακίζεται και ροδίζει δημιουργώντας τη χαρακτηριστική κρούστα, δεν αποβάλλει τους χυμούς του (αντίδραση Maillard) και το φαγητό γίνεται πιο ελαφρύ ως προς την πρόσληψη ελαιολάδου ή βουτύρου που έχει εκτεθεί σε υψηλές θερμοκρασίες, χωρίς να αναπτύσσονται τοξικές ουσίες στο φαγητό. Για σχετική συνταγή.